براي اطلاع از آخرين تحولات حقوق بين الملل به وبگاه مؤسسه به آدرس www.internationallaw.ir مراجعه كنيد

بسیاری از صاحبنظران جهان اندیشه ، عصر ما را -به حق- عصر انقلاب ارتباطات و اطلاعات نام نهاده اند و به جرات می توان ادعا کرد که این انقلاب بر کلیه شئون زندگی بشر تاثیر شگرفی برجای گذاشته و به کلی فضا و بالنتیجه قواعد حاکم بر آن را دگرگون ساخته است.

تولد فضای مجازی که بیشتر شبیه یک معجزه می ماند ، اینک ما را به گذرگاه بیکرانی وارد کرده است. حقیقت این است که تا چند دهه قبل امکان برقراری ارتباطات به سهولت و کیفیتی که هم اکنون بشر شاهد آن است ، آرزویی بیش نبود اما هم اکنون این واقعیتی دیگر پیش روی دیدگان ما و فرا روی دستان ماست.کافی است تا چند دکمه بفشاریم تا آنگاه  وارد یک وبسایت – و به تعبیر فرهنگستان زبان و ادب فارسی- وبگاه علمی شده تا آنگاه ابواب دانش و اطلاعات بشر در اقصی نقاط کره خاکی و حتی اطلاعات کرات دیگر بر روی ما گشوده شود.

ما ایرانیان که براساس باورها و ارزشهایمان و نیز به موجب استعداد و هوش خارق العاده و خدادادی خود که هم طالب اینگونه نو آوری ها و هم گاه خالق آن هستیم از قافله این انقلاب تمدن ساز دور نمانده ایم و به تحقیق می توان اذعان داشت که در این عرصه جهانی پهلو به پهلوی پیشقراولان به پیش می رویم و وجود صدها بل هزارها وبگاه متنوع گواه این مدعاست.

یکی از این وبگاه ها نیز وبگاه موسسه حقوق بین الملل پارس می باشد که امروز به زبان فارسی راه اندازی شده و انشاء ا.. در آینده ای  نزدیک به زبان انگلیسی آخرین اطلاعات و داده های حقوقی وبین المللی را به سمع و اطلاع مخاطبین این بخش از علوم انسانی می رساند. البته همانگونه که هر وبگاهی مخاطبی و مراجعین خود را دارد، مخاطبین این وبگاه نیز اساتید حقوق، قضات، وکلا، دانشجویان کلیه مقاطع رشته حقوق و روابط بین الملل و بطور کلی همه محققین حوزه های حقوقی بین المللی- بالاخص حقوق بین الملل – می باشند.

استقبال بسیار خوب و گسترده ای که از سوی علاقمندان وقایع حقوقی بین المللی از وبلاگ موسسه(به نشانی :www.internationallaw.blogfa.com )به عمل آمد هیات امناء موسسه را به این اجماع قطعی رساند که جهت دسترسی هرچه بیشتر و سهل تر مخاطبین گرانقدر به اخبار موسسه، راه اندازی وبگاه رسمی موسسه از اهمیت و ضرورت بالای برخوردار است.

امید است به حول و قوه الهی این وبگاه تخصصی بتواند بخشی از نیاز مندیهای همه جویندگان و پویندگان علم را در حوزه های ماموریت خود در عالی ترین سطوح تامین نماید.البته انجام این مهم بدون یاری رسانی شما مخاطبین والامقام  امکان پذیر نیست و لذا اینجانب به نمایندگی از موسسه حقوق بین الملل پارس از شما صمیمانه تقاضا می نمایم در ایجاد محتوی برای این وبگاه – که متعلق به خود شماست – و افزایش کیفیت اطلاع رسانی در حوزه های حقوقی و بین المللی ما را یاری رسانید.

سید باقر میرعباسی

رییس هیات امناء موسسه حقوق بین الملل پارس

تهران - جمعه 15 دی ماه 1391

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم دی 1391ساعت 13:55  توسط پارس  | 

کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای کرمانشاه برگزار می کند

 

تعامل حقوق بشر و حقوق بشردوستانه

 

با سخنرانی استاد دکتر جمشید ممتاز

 

مکان : تالار انتظار واقع در میدان آزادگان کرمانشاه

زمان : دوشنبه 18/10/1391 ساعت 16 الی 19 

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم دی 1391ساعت 0:38  توسط پارس  | 

انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد

برگزار می کند:

 

همایش بین المللی 

مصونیت در حقوق بین الملل

 

نهادهای همکار:

خانه اندیشمندان علوم انسانی، مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری،

 کمیته ملی حقوق بشردوستانه و کمیته بین المللی صلیب سرخ

 

زمان: چهارشنبه 29 آذر ماه 1391، ساعت 14 الی 18
و 30 آذر ماه 1391
، ساعت 8:30 الی 17:30


مکان: خیابان استاد نجات اللهی (ویلا) نبش خیابان ورشو

خانه اندیشمندان علوم انسانی

 

شرکت برای عموم آزاد است. لکن ضروری است علاقمندان به حضور در همایش، به منظور انجام هماهنگی های لازم از سوی انجمن، حداکثر تا تاریخ 26 آذر 1391 نسبت به ثبت نام خود ترجیحاً از طریق پست الکترونیکی info@iauns.org و یا در غیر اینصورت شماره تلفن های 81032201 و 81032202، اقدام نمایند.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم آذر 1391ساعت 23:23  توسط پارس  | 

انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد اولین خبرنامه خود را در آبان ماه منتشر کرد. در این خبرنامه رویدادهای حقوقی مهمی را می خوانید، نظیر: پذیرش دعوای متقابل گینه بیسائو علیه پاناما در دیوان حقوق دریاها، درخواست صدور دستور موقت از دیوان حقوق دریاها در قضیه کشتی ARA Libertad، گزارش دبیرکل ملل متحد راجع به دزدی دریایی در اطراف سواحل سومالی، کنفرانس بین المللی برای اصلاح پروتکل معاهده 1977 راجع به ایمنی کشتی های ماهیگیری، گزارش جدید هیأت بازرسی داخلی ملل متحد: کوتاهی ملل متحد در مخاصمه داخلی سریلانکا، تصمیم شعبه اول پیش رسیدگی دیوان بین المللی کیفری در خصوص وضعیت شخصی گِباگبو، نقض احکام شعبه بدوی توسط شعبه تجدیدنظر دیوان بین المللی کیفری یوگسلاوی سابق در پرونده گوتوینا، رد درخواست آزادی زودهنگام کراچیسنیک توسط دیوان بین المللی کیفری یوگسلاوی سابق، کمیته 1737 شورای امنیت همکاری‌های فنی سازمان جهانی مالکیت فكري با دولت ایران را قانونی دانست، اعلامیه مجمع عمومی ملل متحد در خصوص حاکمیت قانون در سطوح ملی و بین المللی، انعقاد پروتکل جدید کنوانسیون چارچوب راجع به کنترل دخانیات سازمان بهداشت جهانی و پایان اختلافات کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین در خصوص تجارت موز. برای مشاهده خبرنامه به اینجا نگاه کنید.

+ نوشته شده در  شنبه چهارم آذر 1391ساعت 1:32  توسط پارس  | 

خانه حقوق برگزار میکند:

نقد و بررسی کتاب

"دیوان کیفری بین المللی و جهانی سازی حقوق کیفری

(تعامل یا تقابل)"

تألیف: دکتر فریدون جعفری

 در خانه اندیشمندان علوم انسانی جلسه نقد و بررسی کتاب دیوان کیفری بین المللی و جهانی سازی حقوق کیفری(تعامل یا تقابل (با حضور استاد برجسته حقوق دکتر محمد آشوری و همچنین هیئت بررسی‌کننده دکتر سید قاسم زمانی (عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی)، دکتر محمدجواد شریعت باقری (معاون آموزشی دیوان عدالت اداری) و دکتر حسین آقایی جنت مکان )عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران) و توسط دکتر تهمورث بشیریه در تاریخ 9/9/91 ساعت 14:30 برگزار می گردد.

خانه اندیشمندان علوم انسانی منتظر حضور گرم شما می‌باشد. برای مشاهده خبر به اینجا مراجعه کنید.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم آبان 1391ساعت 0:47  توسط پارس  | 

سخنرانی استاد برجسته حقوق کیفری

دکتر سیدعلی آزمایش  

با عنوان «جایگاه هنجارهای اخلاقی در قانونگذاری کیفری»

زمان: پنج شنبه ۱۸/۰۸/۱۳۹۱

مکان: تهران، خ استاد نجات الهی، نبش خ ورشو، خانه اندیشمندان علوم انسانی 

شرکت برای عموم علاقمندان آزاد است

+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم آبان 1391ساعت 19:25  توسط پارس  | 

دومین کنفرانس بین المللی حقوق بشر و فرهنگ ها     
فرهنگ های حقوقی در حمایت از عدالت قضایی انسان دوستانه


24- 22
آبانماه1391، تهران  

شرایط ثبت نام از طریق ایمیل        
*
اعلام نام  و نام خانوادگی به فارسی و لاتین ، مدرک و رشته تحصیلی، محل کار یا تحصیل و شماره تلفن همراه به نشانیZahra.alvand@gmail.com     
*
واریز مبلغ  80 هزارتومان (60 هزار تومان برای  دانشجویان و کارکنان   
وزارت امور خارجه ) به شماره حساب  2059246578بانک ملت بنام آقای کامران         
هاشمی و ارسال  فیش مربوطه از طریق ایمیل به نشانی ایمیل فوق   
*
آخرین مهلت ثبت نام  چهارشنبه  17 آبانماه      
*
مکان : سازمان ایرانی مجامع بین المللی واقع در تهران ، خیابان شهید
باهنر ( نیاوران ) ، خیابان شهید آقایی      
*
زمان : از ساعت 9 صبح  لغایت  6 بعداز ظهر ، همراه با صرف نهار       
*
تلفن تماس: جهت کسب اطلاعات بیشتر با خانم زهرا الوندی با شماره        
تلفن09393695334  تماس حاصل فرمایید.

+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم آبان 1391ساعت 19:17  توسط پارس  | 

تارنمای آکادمی لاهه دیروز اعلام کرد که ثبت نام دوره های تابستانی این نهاد آغاز شده و تا اول مارس سال میلادی بعد ادامه دارد. مدرس دوره عمومی تابستان 2013 جیمز کرافورد خواهد بود که موضوع وی رویه و فرآیند حقوق ملل می باشد. برای مشاهده برنامه این دوره به اینجا و برای ثبت نام به اینجا مراجعه کنید. لازم به یادآوری است که سال 2014 میلادی نیز دوره عمومی توسط استاد ارجمند و گرانقدر، دکتر جمشید ممتاز ارائه خواهد شد. ایشان ضمن این که از اعضای هیأت علمی آکادمی لاهه به شمار می آیند، به عنوان اولین فرد از قاره آسیا تدریس این دوره را بر عهده خواهند داشت. به رغم اهمیت اندک حقوق بین الملل در کشورمان، امیدواریم در آینده شاهد شکوفایی نسل دیگری از حقوقدانان بین المللی کشور باشیم تا افتخارات دیگری چون دکتر ممتاز را به جامعه بین المللی تقدیم کنیم. برای دریافت پوستر دوره سال بعد به اینجا نگاه کنید.

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم آبان 1391ساعت 12:1  توسط پارس  | 

دوره آموزشی
«ایران و حقوق آبراههای بین المللی»


با توجه به اهمیت روزافزون مسائل حقوقی آبراههای بین المللی، دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جهت دانش افزایی کارشناسان حقوقی و بین المللی وزارت خانه ها و سازمانها، علاقمندان، پژوهشگران و دانش پژوهان حقوق و روابط بین الملل، دوره ای با عنوان «ایران و حقوق آب راههای بین المللی» برگزار می کند. برای شرکت در این دوره داشتن مدرک کارشناسی و سابقه علمی و عــملی در زمــینه های حقوقی و بین المللی ضروری است.

اهم عناوین دوره
   
ایران و آبراههای بین المللی؛
   
تحدید حدود مناطق دریایی ایران در خلیج فارس و دریای عمان؛
   
دریای خزر و وضعیت حقوقی؛
   
اروندرود، کانال سوئز و تنگه هرمز و مسائل حقوقی مربوطه.

اساتید دوره
   
دکتر جمشید ممتاز؛
   
دکتر بیک زاده؛
   
دکتر رضا موسی زاده؛ و
   
مهدی دانش یزدی.

زمان برگزاری
۲۲ الی ۲۶ مهرماه ۱۳۹۱ از ساعت ۱۴:۳۰ الی ۱۸:۳۰

مدارک لازم برای ثبت نام
1. فرم تکمیل شده ثبت نام (
کلیک راست کنید و گزینۀ Save link as را انتخاب نمایید)؛

2.
اصل فیش بانکی به مبلغ ۳/۰۰۰/۰۰۰ ریال (سه میلیون ریال معدل سیصد هزار تومان) به حساب شماره ۱۴۳۰/۶۶ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به نام دانشکده روابط بین الملل قابل پرداخت در تمامی شعب بانک ملی.

دانشجویان با ارائه کارت دانشجویی از ۴۰ % تخفیف برخوردار می شوند.

گواهینامه شرکت در دوره
دانشکده روابط بین الملل به شرکت کنندگان گواهینامه پایان دوره اعطا می نماید.

آخرین مهلت ثبت نام
چهارشنبه ۱۹ مهرماه ۱۳۹۱

نشانی
تهران - خیابان شهید باهنر (نیاوران) جنب پمپ بنزین، کوچه مینا، شماره ۱۲ کد پستی: ۱۹۳۶۷۸۳۱۱۴
تلفن:  ۲۲۲۸۷۰۰۵ (روابط عمومی)  نمابر: ۲۲۸۰۲۷۴۷

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم مهر 1391ساعت 21:30  توسط پارس  | 

قرار است طی روزهای آتی نشستی پیرامون جنبه های حقوقی حملات سایبری از سوی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار گردد. در اطلاعیه این مرکز آمده است «فضای سایبری در کنار فواید فراوان، به لحاظ فنی و نرم‌افزاری دارای نقاط ضعف بسیاری است که زمینه را برای نفوذ طمع‌ورزان، جاسوسان و تروریست‌ها فراهم می‌نماید. یکی از این چالش‌ها که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در این حوزه با آن روبه‌روست، تلاش دشمنان برای نفوذ رایانه‌ای در حوزه‌های حساس کشوری با هدف جاسوسی و خرابکاری است که روزانه بر هزاران حمله بالغ گردیده و دست‌های پیدا و پنهان تروریسم دولتی آمریکا و رژیم صهیونیستی در آن قابل مشاهده است. ساخت کرم‌های رایانه‌ای استاکس نت (stax-net) در حوزه هسته‌ای و شعله (flame) در حوزه نفت و گاز، از آن جمله است. در همین راستا، معاونت پژوهشهای فقهی و حقوقی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در نظر دارد صرف نظر از دو موضوع «جرائم سایبری» و «تروریسم سایبری»، موضوع «حملات سایبری» از نوع پیش‌گفته را در یک نشست تخصصی تحت عنوان «بررسی ابعاد حقوقی حملات سایبری» با حضور کارشناسان و متخصصان مورد بررسی قرار دهد.
بدینوسیله از عموم علاقمندان جهت شرکت در این نشست دعوت بعمل می آید.
زمان: یکشنبه مورخ 23/7/1391 ساعت: 00/16
مکان: انتهای خیابان پاسداران، روبروی ضلع جنوبی پارک نیاوران، شماره 802، سالن کتابخانه.

+ نوشته شده در  جمعه چهاردهم مهر 1391ساعت 1:20  توسط پارس  | 

«دانشگاه سرآمد باید دارای این مؤلفۀ ها یا مشخصه ها باشد:
1.    وجود استادانی عالم ، مجرب در رشته های تخصصی خود و ملتزم و متعهد به ارزشهای والای انسانی.
2.    وجود دانشجویانی با استعداد بالا و علاقمند و پیگیر در فراگیری دانش تخصصی خود.
3.    وجود مدیریت دانشگاهی شایسته و برخاسته ازآرای استادان.
4.    برخورداری کامل از استقلال در زمینه های علمی، آموزشی، تحقیقاتی، اداری و مالی.
5.    داشتن فضای آموزشی با کیفیت و کمیت بسیار بالا.
6.    داشتن وسائل کمک آموزشی پیشرفته.
7.    دارا بودن کتابخانه های پربار تخصصی و فضای مناسب برای تحقیق و مطالعۀ استادان و دانشجویان.
8.    بالا بودن میزان انتشارات ارزشمند دانشگاهی.
9.    داشتن نشریات تخصصی که حاوی مقالات پربار علمی باشند.
10.    دارا بودن تشکلهای مناسب دانشگاهی ( گروه ها ، شوراها) و دانشجویی.
مسلماً با معرفی کلی این مؤلفۀها برای دانشگاه سرآمد ، تدریس موفق در چنین دانشگاهی ، ثمر بخش خواهد بود .

مسلماً تدریس موفق، ابتدا دانشجویان موفق را سرآمد می کند و در انتها ، دانش آموختگان موفق و سرآمد را به جامعه تقدیم می‎دارد که طی این فرآیند ، هم موجب موفقیت و تعالی شخصی دانش آموختگان و هم موجب پیشرفت و توسعۀ جامعه ای می‌شود که آن دانش آموختگان متعلق به آن هستند».

نوشته ای که خواندید، بخشی از مقاله استاد ارجمند و گرامی، دکتر محمدرضا ضیایی بیگدلی می باشد که متن کامل مقاله ایشان را می توانید از تارنمای حقوق بین الملل عمومی علامه طباطبایی و یا در ادامه مطلب مشاهده کنید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه یکم مهر 1391ساعت 15:29  توسط پارس  | 

به همت محقق ارجمند، آقای حسن کمالی نژاد، طرح نظرسنجی بسیار مفید و قابل استفاده ای در خصوص نگاهی به وضعیت آموزش حقوق بین الملل در دانشکده های حقوق ایران بر روی تارنمای اطلاعات حقوق بین الملل قرار گرفته که خوانندگان محترم را به تأمل در پرسش ها و پاسخ های ارائه شده دعوت می نماییم.

«در اردیبهشت ماه 1391 سه نظر سنجی جداگانه، اما همزمان برای ارزیابی آموزش حقوق بین الملل در ایران، با بهره ­گیری از امکانات پایگاه اینترنتی www.kwiksurveys.com که از تارنما­های معتبر محسوب می­گردد انجام شد. برای دریافت پاسخ­ها، مدت زمان بیست روزه ( دهم اردیبهشت تا یکم خرداد 1391) در نظر گرفته شد. شرکت کننده­ها، به ترتیب، عبارتند بودند از 1) 240 تن از دانشجویان دوره کارشناسی حقوق، 2) 142 تن از دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری حقوق بین­ الملل و حقوق بشر) و 3) 28 تن از اساتید حقوق بین­­الملل. در انتخاب جامعه آماری سعی شد پراکندگی لازم رعایت گردد. جامعه آماری پرسشنامه شماره یک را دانشجویان کارشناسی حقوق دانشگاه­های تهران (پردیس مرکزی)، علامه ­طباطبایی، شهید بهشتی، بوعلی همدان، کردستان، آزاد اسلامی واحد تهران، آزاد اسلامی واحد خوراسگان، آزاد اسلامی واحد دامغان، آزاد اسلامی واحد بندرعباس، آزاد اسلامی واحد ارومیه، علوم اسلامی رضوی مشهد و مؤسسه آموزش عالی شهید اشرفی اصفهانی تشکیل دادند. جامعه آماری پرسشنامه شماره دو مرکب بود از دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه­های تهران (پردیس مرکزی و پردیس بین­ المللی کیش)، علامه طباطبایی، شهیدبهشتی، تربیت مدرس، قم، آزاد اسلامی واحدهای تهران، آزاد اسلامی واحد ارومیه، آزاد اسلامی واحد دامغان، آزاد اسلامی واحد بوشهر و پیام نور واحد عسلویه و جامعه آماری پرسشنامه شماره سه متشکل از اساتید دانشگاه­های مختلف کشور اعم از دولتی، آزاد و پیام نور بود.

 لطفاً نتایج نظر سنجی صورت گرفته از دانشجویان دوره کارشناسی حقوق را از اینجا، نتایج نظرسنجی از دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکتری  اینجا و نتایج نظرسنجی از اساتید اینجا را کلیک کنید.»

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم شهریور 1391ساعت 15:3  توسط پارس  | 

بسمه تعالی

فراخوان مقاله

همایش بین المللی

مصونیت در حقوق بین الملل  

 

«انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحدبرگزار می کند»

29 و 30آذر ماه 139

 

تدوین و توسعۀ تدریجی حقوق بین الملل یکی از وظایفی است که به سازمان ملل متحد واگذار شده است و موضوع مصونیت دولت ها و سازمانهای بین الملی از مهمترین موضوعات حقوق بین الملل است که در سالهای اخیر، به ویژه در اثر آراء صادره از دادگاهای ملی و بین المللی، در مرکز توجه قرار گرفته است. به علاوه، این سازمان به عنوان یک تابع حقوق بین الملل به واسطۀ فعالیت های خود، به ویژه در زمینۀ اداره بین المللی سرزمین ها و عملیات حفظ صلح و برخی برنامه های دیگر، گاه با مسائلی مواجه شده و می شود که مصونیت های سازمان را مطرح می سازد و سؤالها و ابهاماتی را در این خصوص دامن می زند.

از آنجا که رویه های قضایی ملی و بین المللی اخیر و همچنین دکترین نشان دهندۀ وجود اختلاف نظر در خصوص مصونیت دولتها و نمایندگان آنها (اعم از مصونیت های صلاحیتی و اجرایی) و همچنین در مورد مصونیت سازمانهای بین المللی و کارگزارانشان است؛ و نظر به اینکه مسائل بسیاری در مورد مصونیت تابعان حقوق بین الملل (دولتها و نمایندگان آنها و پرسنل دیپلماتیک و کنسولی؛ سازمانهای بین المللی و کارگزارانشان) بدون پاسخ مانده است، انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد تصمیم به برگزاری همایشی با عنوان «مصونیت در حقوق بین الملل» با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی،کمیته بین المللی صلیب سرخ، کمیته ملی حقوق بشردوستانه و مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری گرفته است.

 

محورهای اصلی همایش:

 1. مصونیت دولت ها

      - مبانی مصونیت دولت ها

     - مصونیت نمایندگان دولت ها

      - مصونیت کیفری مقامات عالی رتبۀ دولت ها

      - مصونیت دولتها در رویۀ قضایی بین المللی

      - کنوانسیون 2004 ملل متحد راجع به مصونیت های صلاحیتی دولت ها و اموالشان 

      - قوانین و آراء محاکم داخلی در زمینۀ مصونیت

 

2. مصونیت سازمانهای بین المللی

      - مبانی مصونیت سازمانهای بین المللی

      - مصونیت در موافقتنامه های مقر سازمانهای بین المللی

      - مصونیت سازمانهای بین المللی و حق کارگزاران آنها بر  دادرسی منصفانه

      - مصونیت اعضای نیروهای حافظ صلح  

      - مصونیت سازمانهای بین المللی در هنگام ادارۀ سرزمین ها

      - مصونیت سازمانهای بین المللی در آراء مشورتی دیوان بین المللی دادگستری

      - مصونیت سازمانهای بین المللی در تعامل با مسؤولیت آنها

       -مصونیت سازمان های بین المللی بشردوستانه

این همایش با موافقت معاونت توسعۀ مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور طی نامۀ شمارۀ 83132/91/213/د مورخ 4/6/1391، برگزار می شود.

بدینوسیله از صاحب نظران و پژوهشگران دعوت می شود تا طرح یا چکیدۀ مقاله خود را متناسب با محورهای همایش و با رعایت نکات زیر ارسال فرمایند:

1- طرح یا چکیده مقاله باید در حدود 250 کلمه به صورت تایپ شده در محیط word ، همراه با نام و نام خانوادگی و درجۀ علمی و شغل نویسنده، نشانی پستی و الکترونیکی و تلفن تماس تا تاریخ 5/7/1391 از طریق پست الکترونیکی به دبیرخانه همایش ارسال شود.

2- در صورت تأیید طرح یا چکیدۀ مقاله از نویسندگان درخواست خواهد شد تا متن مقالۀ خود را جهت بررسی نهایی حداکثر تا تاریخ 25/8/1391 از طریق پست الکترونیکی به دبیرخانه همایش ارسال نمایند. تأیید طرح یا چکیده مقاله لزوماً به معنای تایید مقاله نخواهد بود.

3- مقاله ارسالی باید صرفاً برای این همایش نوشته شده و پیش تر در همایش دیگری ارائه نشده یا در هیچ نشریه ای چاپ نشده باشد.

5- مقالات برگزیده اعم از ارائه شده و نشده در همایش به صورت مجموعه مقالات به چاپ خواهند رسید.

www.iauns.org

نشانی پست الکترونیکی دبیرخانۀ همایش

 iauns.ir.2011@gmail.com

info@iauns.org

secretariat@iauns.org

نشانی دفتر انجمن:  تهران- خیابان کریم خان-نبش خیابان شهید عضدی(آبان)شمالی- ساختمان علامه طباطبائی – پلاک 76- کدپستی 1597633131

طبقه دوم-اتاق201- انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد- تلفکس: 81032201-021 و تلفن 81032202-021

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم شهریور 1391ساعت 23:44  توسط پارس  | 

                                   The Second

International Summer School on

Human Rights and Cultural Diversity

دومین دوره بین المللی تابستانی حقوق بشر و تنوع فرهنگی به زبان انگلیسی

 21-17 تیرماه

 

                           Tehran, 7-11 July 2012       

 

Organizers:

Non-Aligned Movement Center for Human Rights and Cultural Diversity;

 School of International Relations;

Centre for Human Rights Education at Curtin University;

    

Items of Discussion:

·         The Relationship between Cultural Diversity and Human Rights;

·         Historical and Current Contribution of Cultures to the Enrichment of the Concept of Human Rights and Humanitarian Law;

·         Cultural Limitations to the Implementation of Human Rights;

·                     Cultural Rights;

·                     Rights to Cultural  Identity;

·                     Cultural Values and Human Rights;

·                     Human Rights and Ethics;

·                     Protection of Human Rights in Multicultural Communities;

·                     Universality and Relativism of Human Rights;

·                     The Question of  Indivisibility of Human Rights;

·                     Specific Human Rights Issues in Developing Countries.


 

Some of the Speakers

·         Mustafa Alaei  – Senior Expert, Iranian Ministry of Foreign Affairs;

·                      Janet Blake –  Shahid Beheshti University

·         Linda Briskman – Swinburne University of Technology-  Australia

·                      Mehdi Danesh Yazdi- School of International Relations ;

·                      Alireza Deyhim – University Lecturer

·                      Vahid Gharavi, School of International Relations

·                      Seyed Ali Mahmoudi – University lecturer

·         Kamran Hashemi – NAM Center for Human Rights and Cultural Diversity

·                      Reza Mousazdeh- School of International Relations ;

·                      Nasrin Mosaffa- Tehran Univesrity

·                      Nina Burridge- University of Technology, Sydney

·                      Mahya Safarineya –Imam Sadeq University;

·                      Kazem Sajjadpour -  School of International Relations ;

·         Mohammad Javad Zarif – School of International Relations

 

Registration Requirements  for Foreign Citizens:

·       Application Form available at : www.sir.ac.ir  

·       The receipt of The payment of  5400000 Rials  to the account number 1430/66  Central Bank payable at all the branches of Bnak Melli

·        Registration Deadline: Wednesday,  4 July 2012  

 

مدارک لازم برای ثبت نام برای شرکت کنندگان ایرانی 

فرم تکمیل شده ثبت نام (قابل دریافت از طریق پایگاه اینترنتی دانشکده یا از طریق مراجعه حضوری)،

اصل فیش بانکی به مبلغ -/000/000/3 ریال به حساب شماره 66/1430 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به نام

دانشکده روابط بین الملل قابل پرداخت در تمامی شعب بانک ملی.

 

آخرین مهلت ثبت نام: چهاشنیه 14 تیرماه

 

Venue: School of International Relations, No.1 Mina Alley – Neyavaran Avenue, Tehran

Time: 8:30 – 17:30

Contact: Ms. Amanati                  Email address: info@sir.ac.ir                    

Tel. No. 22287005

  

Report of the last year Summer School, updated list of speakers and additional information are available at: www.namchrcd.com

                  Participants Will Receive Valid Certificate.

                                      Lunch & Snackes are available

+ نوشته شده در  شنبه سوم تیر 1391ساعت 18:51  توسط پارس  | 

کار گروه پژوهشی - کاربردی

شبیه سازی شورای امنیت سازمان ملل متحد

 

فصلنامه مطالعات بین المللی (ISJ) و مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد
شمار محدودی از علاقه مندان به این برنامه را می پذیرد.

این کار گروه سی شهریور 1391 برگزار می شود.

برنامه

شناخت شورای امنیت، فراگیری روش های نوین آموزش با تاکید بر مدل های شبیه سازی، اجرای نقش شورای امنیت و گزارشگر ویژه سازمان ملل و تمرین مدل شورای امنیت.

مزایا و بهره مندی

این کار گروه یک برنامه تحقیقاتی_کاربردی است. به شرکت کنندگان فعال در برنامه گواهی شرکت در دوره از سوی فصلنامه مطالعات بین المللی ISJ و مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد UNIC ارایه می شود. شرکت کنندگانی که مقالات با استاندارد علمی – پژوهشی در موضوع برنامه تالیف نمایند در ISJ به چاپ می رسد.

 

شرایط ثبت نام و پذیرش

 1. معرفی نامه از دانشگاه برای استادان دانشگاه و از دستگاه اجرایی مربوطه برای مدیران  و کارشناسان ارشد دولتی و غیرحکومتی.
 2. توصیه نامه از استادان عضو هیات تحریریه یا مشاوران بین المللی فصلنامه یا از استادان شناخته شده کشور.

 

 1. نامه درخواست به همراه 1 قطعه عکس، نشانی و شماره تماس.
 2. واریز هزینه ثبت نام، کتاب، فصلنامه، پذیرایی... و شرکت در کارگروه به مبلغ دو میلیون ریال به حساب جاری 599622 بانک رفاه شعبه پردیس کد 144 به نام فصلنامه مطالعات بین المللی (ISJ).(دانشجویان با ارایه مدرک معتبر با 50 درصد تخفیف)

 

نشانی و مهلت ارسال مدارک

علاقه مندان همه مدارک را از طریق ایمیل تا 1 مرداد به نشاني info@isj.ir و یا internationalstudiesjournal@yahoo.com ارسال كنند.

شماره تماس ضروری: 09125911787

International Studies Journal (ISJ)

"Iranian Democratic View of International Affairs"

www.isj.ir

Email: Info@isj.ir

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم خرداد 1391ساعت 0:14  توسط پارس  | 

 انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد 

با همکاری مرکز اطلاعات ملل متحد و خانه اندیشمندان علوم انسانی

برگزار می کند:

 

ريو+20

توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست

با حضور:

دکترمحمد حسين رمضاني قوام آبادي

دکتر علی مشهدی

زمان: دوشنبه  22خرداد ماه  1391- ساعت 15 تا 17

مکان:خیابان کریم خان زند،خیابان استاد نجات الهی (ویلا)، نبش خیابان ورشو، بوستان ورشو،خانه اندیشمندان علوم انسانی

انجمن  مقدم استادان، پژوهشگران ودانشجويان عزيز را گرامي مي دارد.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم خرداد 1391ساعت 21:38  توسط پارس  | 

 

اطلاعيه

کارگاه آموزشی تخصصی

«فهم و تدوین قطعنامه در سازمان های بین المللی و منطقه ای»

قطعنامه به عنوان یکی از محصولات دیپلماسی چندجانبه در تعاملات بین المللی و منطقه ای نقش و جایگاهی کلیدی دارد. در هــمه ســازمانهای بین المللی و منطقه ای مانند سازمان ملل، سازمان بهداشت جهانی و یونسکو، قطعنامه ها روشن کننده خـــطوط فــکری و عملیاتی می باشند. قطعنامه پدیده ای تخصصی است و این کارگاه آموزشی تلاش دارد در چارچوب تخصصی قطعنامه را بصورت منظم مورد بررسی قرار دهد.

اهم عناوین دوره


    • اهمیت فهم قطعنامه های بین المللی          
    • مبانی حقوقی قطعنامه
    • مبانی سیاسی قطعنامه                              
    • مراحل تدوین قطعنامه
    • تصویب و اجرای قطعنامه ها                            
    • جایگاه قطعنامه ها در روابط بین المللی
    • اجزاء و پاره های قطعنامه                   
    • انواع قطعنامه

 

اساتید دوره

دکتر محمدجواد ظریف

دکتر سیدمحمد کاظم سجادپور

 

                                زمان برگزاری

31 خرداد ماه 1391

از ساعت 9 صبح الی 18:30 بعدازظهر

 

مدارک لازم برای ثبت نام

فرم تکمیل شده ثبت نام (قابل دریافت از طریق پایگاه اینترنتی دانشکده یا از طریق مراجعه حضوری)،

اصل فیش بانکی به مبلغ -/000/900 ریال به حساب شماره 66/1430 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به نام

دانشکده روابط بین الملل قابل پرداخت در تمامی شعب بانک ملی.

شرایط شرکت در دوره

1- داشتن حداقل مدرک کارشناسی ارشد      2-  سابقه اجرایی، آموزشی و پژوهشی در امور بین الملل    3- تسلط به زبان انگلیسی           

گواهینامه شرکت در دوره

اعطا گواهینامه پایان دوره منوط به شرکت در جلسات می باشد.


آخرین مهلت ثبت نام

سه شنبه 30 خرداد ماه  1391

نشانی: تهران- خیابان شهید باهنر (نیاوران) جنب پمپ بنزین، کوچه مینا، شماره 12 کد پستی: 1936783114

تلفن:22287005 (روابط عمومی)  نمابر:  22802747

پایگاه اطلاع رسانی:  www.sir.ac.ir   

     پست الکترونیکی: info@sir.ac.ir

+ نوشته شده در  سه شنبه نهم خرداد 1391ساعت 22:34  توسط پارس  | 


اطلاعيه

دوره آموزشی

« مذاکرات تجاری بین المللی»

تأسیس سازمان جهانی تجارت و موافقت نامه های آن باعث شده سیاست های تجاری کشورها و عملکرد بنگاه های اقتصادی آنها تحت تأثیر قرار گیرد و مذاکرات تجاری به صورت یک تخصص نوین مورد توجه واقع شود. از همین رو دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه در نظر دارد دوره ای تحت عنوان «مذاکرات تجاری  بین المللی» برای کارشناسان اقتصادی وزارت خانه ها و سازمان ها، اتاق های بازرگانی و تشکل ها، پژوهشگران و دانش پژوهان این رشته برگزار نماید. داشتن مدرک کارشناسی و آشنایی با زبان انگـلیسی برای شـرکت در این کارگاه ضــروری می باشد.  

 

اهم عناوین دوره

اصول تجارت بین الملل

مذاکرات اقتصادی و تجاری بین المللی

سازمان جهانی تجارت                        مذاکرات تجارت کالا

مذاکرات تجارت کالا                          مذاکرات تجارت خدمات

مذاکرات تجارت مالکیت فکری      مذاکرات نمایندگی تجاری

مذاکرات قراردادهای سرمایه گذاری 

آخرین وضعیت مذاکرات دور دوحه

نهادهای تجاری بین المللی و عملکرد آنها

 

استاد دوره

دکتر مهدی فاخری

 

                                              زمان برگزاری

20 الی 24 خرداد ماه 1391

از ساعت 15 الی 18:30

 

مدارک لازم برای ثبت نام

فرم تکمیل شده ثبت نام (قابل دریافت از طریق پایگاه اینترنتی دانشکده یا از طریق مراجعه حضوری)،

اصل فیش بانکی به مبلغ -/000/500/2 ریال به حساب شماره 66/1430 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به نام

دانشکده روابط بین الملل قابل پرداخت در تمامی شعب بانک ملی.

 

گواهینامه شرکت در دوره

اعطا گواهینامه پایان دوره منوط به شرکت در کلیه جلسات می باشد.

 

 

آخرین مهلت ثبت نام

چهارشنبه 17 خرداد ماه  1391

نشانی: تهران- خیابان شهید باهنر (نیاوران) جنب پمپ بنزین، کوچه مینا، شماره 12 کد پستی: 1936783114

تلفن: 22287005 (روابط عمومی)  نمابر:  22802747

پایگاه اطلاع رسانی:  www.sir.ac.ir    

    پست الکترونیکی: info@sir.ac.ir

+ نوشته شده در  سه شنبه نهم خرداد 1391ساعت 22:29  توسط پارس  | 

چهارمين دوره مسابقات ملي شبيه سازي جلسات محاكمه ديوان بين المللي كيفري

Moot Court Competition National Round

چهارمين دوره مسابقات ملي شبيه سازي جلسات محاكمه ديوان بين المللي كيفري در تابستان سال 1391 در دو مرحله فارسي و انگليسي در تهران برگزار مي شود و تيم برنده براي شركت در مسابقات منطقه اي جنوب آسيا در پاييز سال 1391 (براي دفاع از عنوان قهرماني ايران در سال 1390) و همچنين مسابقات جهاني Jean Pictet در اروپا (فروردين سال 1392) اعزام خواهد شد.

علاقه مندان مي توانند حداكثر تا تاريخ 29 خرداد سال 1391 در قالب تيم هاي 3 نفره دانشجويي با ارسال يك ايميل به آدرس tkamran@icrc.org ثبت نام كنند. براي كسب اطلاعات بيشتر مي توانيد با تلفن 4-22645821 تماس حاصل فرماييد.

به نقل از حقوق بین الملل عمومی علامه طباطبایی

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهارم خرداد 1391ساعت 23:1  توسط پارس  | 

 

گروه حقوق پردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران

برگزار می کند:

 

نشست علمی- تخصصی

موضوع: مسئولیت حمایت در پرتو تحولات کشورهای منطقه

 

با حضور اساتید برجسته حقوق بین الملل

دکتر سعید محمودی                         دکتر جمشید ممتاز                    استاد دانشگاه استکهلم سوئد     عضو سابق کمیسیون حقوق بین الملل
ملل متحد

 

 

زمان: جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۱، ساعت ۱۰:۳۰

مکان: سالن اجتماعات پردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391ساعت 21:50  توسط پارس  | 

به نقل از وبلاگ مجله اروپایی حقوق بین الملل، برخی مجلات و مراکز آکادمیک در موضوعات مختلفی چون حقوق بشر، حقوق بین الملل کیفری و تغییر در حقوق بین الملل اقدام به فراخوان مقاله کرده اند. برای اطلاعات بیشتر به اینجا، اینجا و اینجا مراجعه کنید. همچنین، برای شرکت در دوره آموزشی که آکادمی حقوق بشر ونیز با عنوان محدودیت های حقوق بشر از 9 تا 18 جولای سال جاری میلادی برگزار خواهد کرد به اینجا مراجعه کنید.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم اسفند 1390ساعت 17:13  توسط پارس  | 

دوره آموزشی

«دیپلماسی چندجانبه در نظریه و عمل»

با توجه به اهمیت روزافزون دیپلماسی چندجانبه، دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جهت دانش افزایی کارشناسان امور بین الملل وزارت خانه ها و سازمانها، علاقمندان، پژوهشگران و دانش پژوهان روابط بین الملل دوره ای با عنوان «دیپلماسی چندجانبه در نظریه و عمل» برگزار می کند. در این دوره علاوه بر طرح بنیادهای نظری، بر مهارت های عملی در دیپلماسی چندجانبه نیز تأکید  می شود. برای شرکت در این دوره داشتن مدرک کارشناسی و سابقه علمی و عملی در زمینه های بین المللی ضروری است.

اهم عناوین دوره

چارچوبها و بنیادهای دیپلماسی چندجانبه

آیین کار در دیپلماسی چندجانبه

فنون مذاکره در دیپلماسی چندجانبه

قطعنامه و تدوین اسناد در دیپلماسی چندجانبه

جنبه های اداری و مدیریتی جلسات در دیپلماسی چندجانبه

فنون تدوین نطق در دیپلماسی چندجانبه

 

اساتید دوره

دکتر جواد ظریف و دکتر سیدکاظم سجادپور

و سایر اساتید

 

                                              زمان برگزاری

26 الی 30 فروردین ماه 1391

از ساعت 14:30 الی 17:45

 

مدارک لازم برای ثبت نام

فرم تکمیل شده ثبت نام (قابل دریافت از طریق پایگاه اینترنتی دانشکده یا از طریق مراجعه حضوری)،

اصل فیش بانکی به مبلغ -/000/000/2 به حساب شماره 66/1430 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به نام

دانشکده روابط بین الملل قابل پرداخت در تمامی شعب بانک ملی دانشجویان با ارائه کارت دانشجویی از 40 % تخفیف برخوردار می شوند.     

 

گواهینامه شرکت در دوره

دانشکده روابط بین الملل به شرکت کنندگان گواهینامه پایان دوره اعطا می نماید.

 

 

آخرین مهلت ثبت نام

دوشنبه 23 فروردین ماه  1391

نشانی: تهران- خیابان شهید باهنر (نیاوران) جنب پمپ بنزین، کوچه مینا، شماره 12 کد پستی: 19395

تلفن: 1-22802650  (روابط عمومی)  نمابر:  22802747

پایگاه اطلاع رسانی:  www.sir.ac.ir         پست الکترونیکی: info@sir.ac.ir

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم اسفند 1390ساعت 16:6  توسط پارس  | 

دومین کار گروه پژوهشی

شبيه سازي مذاكرات جنگ و حقوق بين الملل بشردوستانه

 

فصلنامه مطالعات بین المللی (ISJ) و کمیته بين المللي صليب سرخ (ICRC) با همكاري دبيرخانه كميته ملي حقوق بشر دوستانه

شمار محدودی از  علاقه مندان به حوزه هاي حقوق و روابط بین الملل را برای دومین دوره آموزشی – پژوهشی شبیه سازی گزینش می کنند. این کارگروه 31 فروردین 1391 برگزار می شود.

مزایا و بهره مندی

تمرکز این کار گروه فعالیتهای پژوهشي، کلاسهای تئوریک و برنامه های عملی در زمینه روش آموزشي شبيه سازي و حقوق بین الملل بشردوستانه است. به شرکت کنندگانی که در برنامه حضور فعال داشته باشند گواهی شرکت در دوره از سوی فصلنامه مطالعات بین المللی ISJ ، کمیته بین المللی صلیب سرخ ICRC  و دبيرخانه كميته ملي حقوق بشر دوستانه اعطا می شود. مقالات برتر که با استاندارد علمی – پژوهشی در موضوع برنامه تالیف شوند در ISJ به چاپ می رسد.

شرایط ثبت نام و پذیرش

 1. معرفی نامه از دانشگاه برای استادان و مدرسين دانشگاه و از دستگاه اجرایی مربوطه برای دیپلماتها، مدیران و کارشناسان ارشد دولتی و غیرحکومتی. دانشجويان دكتري و كارشناسي ارشد و کارشناسی (به صورت استثناء و با بررسي رزومه علمي)؛
 2. توصیه نامه از یکی از اساتید عضو هیات تحریریه یا مشاوران علمی فصلنامه مطالعات بین المللی ISJ و يا يكي از اساتيد شناخته شده كشور؛
 3. آشنايي به انگلیسی یا فرانسه؛
 4. نامه درخواست به همراه 1 قطعه عکس ، نشانی و شماره تماس؛
 5. پرداخت هزینه هاي انجام شده از سوی فصلنامه(برنامه ریزی، طراحی،اهدای فصلنامه، کتاب و...) به مبلغ 500.000 ریال به حساب سیبا بانک ملی 0105434324008 به نام فصلنامه.

 

نشانی و مهلت ارسال مدارک

مدارک را تا 29 اسفند 1390 به internationalstudiesjournal@yahoo.com یاinfo@isj.irارسال نمایند. به منظور تسهيل فرآيند برنامه ريزي، اولويت پذيرش براي كساني است كه زودتر ثبت نام مي نمايند. تلفن مستقيم(درصورت ضرورت): 09125911787

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم اسفند 1390ساعت 7:34  توسط پارس  | 

انجمن امریکایی حقوق بین الملل طی چندین فراخوان در موضوعات مختلف از جمله حقوق بین الملل خصوصی، حقوق مالکیت فکری و حقوق بین الملل و فجایع طبیعی (برخی از موارد منوط به عضویت در این انجمن می باشد) منتشر کرده که می توانید آنها را در اینجا، اینجا، اینجا و اینجا مشاهده کنید.

+ نوشته شده در  پنجشنبه هجدهم اسفند 1390ساعت 19:19  توسط پارس  | 

دیوان حقوق بین الملل دریاها دوره ای مربوطه به کارورزی را برای محققین علاقمند در طول سه ماه به طور سالانه مقرر کرده است که مهلت پایان ثبت نام برای دوره پیش رو تا 31 مارس 2012 می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به اینجا نگاه کنید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم دی 1390ساعت 12:29  توسط پارس  | 

فراخوان کارگاه علمی
چالش هاي ذاتی و فعلی فراروي حقوق بین الملل بشردوستانه
تهران 18 دي ماه 1390

برگزارکنندگان:
کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران
پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی

ارائه بحث:
پروفسور مارکو ساسولی
استاد و مدیر دپارتمان حقوق بین الملل دانشگاه ژنو

با مشارکت جمعی از حقوقدانان کشور:
دکتر سید باقر میر عباسی، دکتر سید محمد قاري سیدفاطمی، دکتر امیرحسین رنجبریان، دکتر قاسم زمانی، دکتر حسین شریفیطرازکوهی، دکتر کامران هاشمی، دکتر رضا اسلامی، دکتر محسن عبدالهی، دکتر همایون حبیبی، دکتر پوریا عسگري و دکتر امیرساعد وکیل

ثبت نام
هزینه ثبتنام براي شرکت در کارگاه علمی 50 هزار تومان و براي دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتري 30 هزارتومان می باشد که میبایست به شماره حساب 0303708819008 بانک صادرات شعبه سهرودي شمالی (به نام کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران) واریز گردد.

براي اعلام ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر درخصوص کارگاه علمی با کمیسیون حقوق بشر اسلامی از طریق شماره 88768623 و ایمیل تماس حاصل فرمایید. ihrc@ihrc.ir
به شرکت کنندگان گواهینامه معتبر بین المللی با تأیید مراکز برگزار کننده ارائه خواهد شد.

کارگاه علمی به زبان انگلیسی برگزار خواهد شد.
ساعت برگزاري ٨:٣٠ صبح الی ١٢
آدرس: تهران، دانشکده حقوق، دانشگاه شهید بهشتی

 

+ نوشته شده در  شنبه سوم دی 1390ساعت 23:5  توسط پارس  | 

به نام خدا

 

انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد برگزار می کند:

 

دورۀ آموزشی در خصوص:

 

نقش سازمان ملل متحد در مبارزه با جرایم سازمان یافتۀ فراملی

 

دروس دوره : مبارزه با فساد، مبارزه با قاچاق انسان، مبارزه با مهاجرت غیرقانونی، جلوگیری از اجرای عدالت، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، مبارزه با تولید و قاچاق اسلحه، مبارزه با پول شویی، مقابله با تأمین مالی تروریسم، مبارزه با قاچاق اموال فرهنگی و مبارزه با دزدی دریایی

اساتید دوره: دکتر محمد آشوری، آقای اسماعیل بقایی هامانه، دکتر مرتضی جوانمردی، دکتر لیلا دادخدایی، دکتر علیرضا دیهیم، دکتر عباس زاقلی، دکتر سید قاسم زمانی، دکتر باقر شاملو، دکتر محمد رضا ضیایی بیگدلی، آقای صفت الله طاهری شمیرانی، دکتر محمود کرمی، دکتر علی حسین نجفی ابرند آبادی، دکتر نسرین مصفا، دکتر جمشید ممتاز

مدت دوره: این دوره آموزشی ازشنبه 15 تا  پنجشنبه 20 بهمن  1390 (از ساعت 14 تا 18 ، به جز پنجشنبه 20 بهمن که از 8 تا 12) برگزار خواهد شد.  

شرایط شرکت کنندگان در دوره: فارغ التحصیلان و دانشجویان دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری رشته های مرتبط ( حقوق بین الملل، حقوق عمومی، روابط بین الملل، علوم سیاسی و ...).

آغاز ثبت نام: شنبه 3 دی 1390 تا 30 دی 1390.

تعداد شرکت کنندگان دوره محدود خواهد بود، لذا فهرست نهایی اسامی شرکت کنندگان برحسب تاریخ ثبت نام مشخص خواهد شد. محل برگزاری دوره متعاقباً به اطلاع شرکت کنندگان در دوره خواهد رسید. 

مدارک لازم برای ثبت نام:

1-     درخواست ثبت نام، حاوی نشانی، شماره تلفن و نشانی پست الکترونیکی

2-     فتوکپی صفحه اول شناسنامه و کارت ملی

3-     فتوکپی آخرین مدرک تحصیلی یا کارت دانشجویی

4-     یک قطعه عکسX 3  4

5- فیش بانکی واریز شهریۀ دوره به حساب شماره 62727578  بانک تجارت، شعبۀ فلسطین انقلاب، کد 185، به نام انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد. شهریۀ دوره برای دانشجویان 150000 تومان و برای سایرین 200000 تومان است. ثبت نام اعضای کمیتۀ دانشجویی انجمن در این دوره رایگان خواهد بود. علاوه براین، انجمن 6 نفر از دانشجویان داوطلب شرکت در این دوره را براساس ضوابطی چون: سکونت در استانهای محروم، انگیزه داوطلب در خصوص شرکت در دوره، معدل آخرین مقطع تحصیلی و فعالیت های پژوهشی و آموزشی، از پرداخت شهریه معاف خواهد کرد.  بنابراین متقاضیان استفاده از این معافیت می باید همراه با مدارک ثبت نام، نامه ای مبنی بر درخواست معافیت از پرداخت شهریه و دلایل و مدارک مربوطه را نیز ارائه نمایند.  

داوطلبان شرکت در دوره باید جهت ثبت نام، مدارک خود را به دفتر انجمن واقع در: تهران، خیابان کریمخان، خ شهید عضدی شمالی (آبان شمالی)، ساختمان دانشگاه علامه طباطبایی، طبقه دوم، اتاق 201، تسلیم یا ارسال نمایند.  شماره تماس انجمن: 81032201

 

+ نوشته شده در  شنبه سوم دی 1390ساعت 21:2  توسط پارس  | دانشکده حقوق و علوم سیاسی
مرکز مطالعات عالی بین المللیسخنرانی

پروفسور مارکو ساسولی

استاد برجسته حقوق بین الملل بشردوستانه از
دانشگاه ژنو


زمان: شنبه 17/10/1390- ساعت 8:30 الی 10

مکان: دانشگاه تهران، دانشکده حقوق وعلوم سیاسی،
ساختمان جدید، طبقه دوم، سالن اجتماعات مرکز مطالعات عالی بین المللی

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم دی 1390ساعت 18:16  توسط پارس  | 

انجمن امریکایی حقوق بین الملل اقدام به دو فراخوان مقاله و یک کمک هزینه تحقیقی برای افراد حائز شرایط کرده است که می توانید از لینک های ذیل به هر یک از آنها مراجعه کنید.

Arthur C. Helton Fellowship

Lieber Society Military Prize

Francis Lieber Prize


+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آذر 1390ساعت 18:43  توسط پارس  | 

همان گونه که پیشتر به اطلاع رسید، دیوان بین المللی کیفری در تاریخ های 15 و 16 نوامبر سال جاری میلادی، دادگاه مزبور کنفرانسی را تحت عنوان «میراث جهانی دادگاه بین المللی کیفری یوگسلاوی سابق» در لاهه هلند برگزار نمود. برای مشاهده فایل تصویری این همایش ارزشمند به اینجا نگاه کنید.


+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آذر 1390ساعت 15:52  توسط پارس  | 


انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد با همکاری مرکز اطلاعات ملل متحد برگزار می کند:

کارگاه مشورتی

در خصوص گزارش اخیر دبیرکل ملل متحد با عنوان:

دیپلماسی پیشگیرانه: دستیابی به نتایج

Preventive Diplomacy: Delivering Results

 

      در آگوست سال 2011، دبیرکل سازمان ملل متحد؛ گزارشی را با عنوان «دیپلماسی پیشگیرانه:دستیابی به نتایج»  (S/2001/552, 26 Aug. 2011 )منتشر کرد.این گزارش فرصتها و  چالشهای جاری ملل متحد و شرکای آن را در رویارویی با اجرای دیپلماسی پیشگیرانه در عرصه سیاست و امنیت در حال تغییر جهانی بررسی کرده است. همچنین با تمرکز مشخص بر روی اتخاذ اعمال دیپلماتیک برای پیشگیری و یا کاهش گسترش مخاصمات مسلحانه، ارتباط آن با جریان مخاصمه را به عنوان بخشی از راهبردهای ملی جهت ترویج صلح تبیین می نماید.

      گزارش فوق، انتظارات فزاینده از نظام ملل متحد و دیگر سازمانها را در زمینه پیشگیری از مخاصمه مورد توجه قرار داده و به اهمیت مرکزی "شراکت" در نیل به این هدف تاکید می ورزد. این گزارش نشان می دهد که چگونه دیپلماسی پیشگیرانه تفاوتهایی را در گستره­ای از زمینه های مختلف به ارمغان می آورد. خطرات و موانع مستمر تاثیرگذار بر کوششهای پیشگیرانه مورد بحث قرار گرفته و عناصر کلیدی که در تجربه ملل متحد و شرکای آن وجود دارد و دارای اهمیت در موفقیت حداکثری آنهاست را تعیین می کند. هشدار زود هنگام، انعطاف پذیری، مشارکت، پایداری، ارزیابی و منابع از آن جمله می باشند.

      گزارش حاوی توصیه هائی برای تقویت بیشتر ظرفیت بین المللی دیپلماسی پیشگیرانه در پنج سال آینده می باشد. سازمان ملل متحد از طریق مراکز اطلاعات خود در کشورهای عضو درخواست نموده است که این گزارش برای بحث و بررسی در دسترس سازمانها و نهادهای اجرائی و علمی جهت ارائه نظریات کارشناسی قرار گیرد.

     انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد با عنایت به اهداف اساسنامه خود در نظر دارد یک کارگاه مشورتی حول سه محور عمدۀ گزارش به شرح زیر برگزار نماید:

1- دگرگونی در چشم انداز

2- ایجاد شرایط متفاوت در عرصه

3- چالشهای اصلی و عوامل موفقیت

      با هدایت سه نفر از اساتید و متخصصین در چارچوب سه گروه کاری با شرکت 57 نفر از پژوهشگران و دانشجویان برگزار نماید.

      از علاقمندان درخواست می شود برای ثبت نام با دبیرخانه انجمن تماس حاصل نمایند. یادآوری می شود که ثبت نام در این کارگاه رایگان است. تلفن دبیرخانه: 81032201، نشانی پست الکترونیکی: iauns.ir.2011@gmail.com

      برای آشنایی و آمادگی بیشتر شرکت کنندگان در کارگاه، حداکثر ظرف 48 ساعت پس از ثبت نام فایل الکترونیکی گزارش مورد نظر از طریق پست الکترونیکی برای آنها ارسال خواهد شد.

      نتیجه کارگاه مشورتی در چارچوب مقررات از طریق مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد تهران در تهران در اختیار سازمان ملل متحد قرار خواهد گرفت.

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم آذر 1390ساعت 16:53  توسط پارس  | 

به نقل از وبلاگ حقوق بین الملل عمومی علامه طباطبایی، سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ كشور در خصوص ثبت نام و شركت در آزمون ورودي دوره دكتري (نيمه‌متمركز) سال 1391 اعلام کرد كه ثبت نام براي شركت در آزمون مذكور از طريق شبكه اينترنت اين سازمان از روز يكشنبه  25/10/1390 آغاز و در روز يكشنبه 2/11/90  پايان‌ مي‌پذيرد، لذا كليه‌ داوطلبان‌ متقاضي‌ ثبت نام كه داراي شرايط عمومي و اختصاصي ذيل باشند، مي‌توانند در آزمون مذكور ثبت‌نام و شركت نمايند. آزمون‌ ورودي‌ دوره‌ دكتري (Ph.D) سال‌ 1391 بر اساس‌ برنامه‌ زماني‌ پيش‌بيني‌ شده‌، انشاءالله‌ در صبح و بعداز ظهر روز جمعه 25/1/1391 برگزار خواهد شد.

سازمان سنجش منابع امتحانی کنکور دکترای ۱۳۹۱ را اعلام نمود. منابع امتحانی برای کنکور دکترای حقوق بین الملل، حقوق بین الملل عمومی و حقوق بین الملل خصوصی عبارتند از ۱- زبان انگلیسی ۲- استعداد تحصیلی ۳- مجموعه دروس تخصصی در سطح کارشناسی شامل - متون فقه ۴- مجموعه دروس تخصصی در سطح کارشناسی ارشد شامل - حقوق بین الملل عمومی - حقوق سازمان های بین المللی. لازم به ذکر است فارغ التحصیلان کلیه گرایش های حقوق و رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی مجاز به شرکت در کنکور دکتری حقوق بین الملل سال ۱۳۹۱ خواهند بود.

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم آذر 1390ساعت 21:31  توسط پارس  | انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد برگزار می کند

نشستِ علمی

 با حضور استادان ارجمند


دکتر سید محمد قاری سید فاطمی

بن مایه های هابزی و کانتی منشور ملل متحد و آینده حقوق بشر


دکتر محسن محبی

دیدگاه های جان رالز در زمینه حقوق بین الملل


همراه با:

تقدیر از سرکار خانم زکیه تقی زاده، برنده اولین مسابقه مقاله نویسی دانشجویی

 

زمان: دوشنبه 7 آذر 1390، ساعت 15 تا 17:30

مکان: خیابان انقلاب- خیابان 16 آذر- دانشگاه تهران- باشگاه دانشگاه تهران- تالار بعثت

+ نوشته شده در  شنبه پنجم آذر 1390ساعت 15:46  توسط پارس  | انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد برگزار می کند

نشستِ علمی

 با حضور استادان ارجمند


دکتر سید محمد قاری سید فاطمی

بن مایه های هابزی و کانتی منشور ملل متحد و آینده حقوق بشر


دکتر محسن محبی

دیدگاه های جان رالز در زمینه حقوق بین الملل


همراه با:

تقدیر از سرکار خانم زکیه تقی زاده، برنده اولین مسابقه مقاله نویسی دانشجویی

 

زمان: دوشنبه 7 آذر 1390، ساعت 15 تا 17:30

مکان: خیابان انقلاب- خیابان 16 آذر- دانشگاه تهران- باشگاه دانشگاه تهران- تالار بعثت

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم آبان 1390ساعت 17:3  توسط پارس  | 

دست یابی به منابع دست اول و توجه به نظرات دکترین و رویه قضایی در چارچوب تحقیق در موضوعات و مباحث حقوق بین الملل از اهمیت شایانی برخوردار است. در این راستا، وبلاگ اطلاعات حقوق بین الملل، مجموعه منابعی ارزشمند در خصوص حق بر آموزش در راستای مسابقه مقاله نویسی انجمن مطالعات ایرانی سازمان ملل متحد تحت عنوان «چالشهاي حق بر آموزش در گسترۀ تحريم های شوراي امنيت» گردآوری و تهیه کرده است که می تواند راهنمای مفیدی برای شرکت کنندگان در مسابقه باشد. با توجه به اهمیت موضوع و مبتلابه بودن آن با کشورمان (به رأی دادگاه تجدیدنظر لاهه در خصوص ممنوعیت آموزش دانشجویان ایرانی نگاه کنید) و ضرورت تحقیق و گسترش ادبیات حقوقی داخلی در این زمینه، توجه به این موضوع از سوی دانشجویان و محققان ارجمند می تواند نوید بخش تولید ادبیاتی ماندگار در این زمینه تلقی شود که جنبه های کاربردی آن نیز مورد توجه نهادهای دولتی ذیربط خواهد بود. ضمن قدردانی از این اقدام شایسته وبلاگ مزبور، برای استفاده از این مجموعه ارزشمند به اینجا نگاه کنید.

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم آبان 1390ساعت 18:33  توسط پارس  | 

در حالی که دهه 1990 شاهد حمایت و پیشرفت قابل توجهی در نقش حقوق بین الملل در حمایت از حقوق بشردوستانه بوده ایم اما حادثه یازده سپتامبر 2001 این موضوع را به یکباره به دو نیمه کاملاً مجزا تقسیم نمود، به طوری که پس از این حادثه، در عرصه روابط بین الملل شاهد اقدامات غیرحقوقی و گاه فراقانونی در عرصه مبارزه با تروریسم بوده و هستیم. مرکز تحقیقاتی حقوق و رویه بشردوستانه دانشگاه هاروارد بار دیگر سمیناری را به صورت زنده با موضوع دهه پیش و پس از یازده سپتامبر برگزار می کند. برای مشاهده اطلاعات لازم در خصوص متن خبر به اینجا و برای ثبت نام به اینجا مراجعه کنید. ضمن این که منابع لازم برای آمادگی در این باره در ادامه قابل دسترس است.   

Philip Alston, U.N. Doc A/HRC/12/24/Add.6, “Report of Special Rapporteur on extrajudicial, summary or arbitrary executions,” United Nations, Human Rights Council, May 28, 2010.

Center on Law and Security, “Terrorist Trial Report Card: September 11, 2001—September 11, 2011,” New York University School of Law, 2011.

Alex Conte, “Handbook on Human Rights Compliance While Countering Terrorism,” Center on Global Counterterrorism Cooperation, January 2008.

Emily Crawford, “Regulating the Irregular – International Humanitarian Law and the Question of Participation in Armed Conflicts,” University of Sydney Law School, August 2011.

Antonio Donini et al.“Humanitarian Agenda 2015: Principles, Power, and Perceptions,” Preliminary Report, Feinstein International Center, Tufts University, 2006.

Elizabeth Ferris, “9/11 and Humanitarian Assistance: A Disturbing Legacy,”Brookings Up Front Blog, September 2, 2011.

Don Hubert and Cynthia Brassard-Boudreau, “Shrinking Humanitarian Space? Trends and Prospects on Security and Access,” The Journal of Humanitarian Assistance, November 24, 2010.

Claus Kreß, “Some Reflections on the International Legal Framework Governing Transnational Armed Conflicts,” Journal of Conflict & Security Law, Vol. 15, No. 2 (2010).

Use of Force Committee, International Law Association, The Hague Conference, “Final Report on the Meaning of Armed Conflict in International Law,” ILA, 2010.

Jelena Pejic, “The protective scope of Common Article 3: more than meets the eye,” International Review of the Red Cross, Vol. 93, No. 881, March 2011.

Program on Humanitarian Policy and Conflict Research, “Criminalizing Humanitarian Engagement,” Working Paper, Harvard University, February 2011.

Elizabeth Rapaport, “Torture after Nuremberg: U.S. Law and Practice,”University of New Mexico School of Law, 2009.

Ben Saul, “The Equivalent Logic of Torture and Terrorism: Legal Regulation of Moral Monstrosity,” in S. Lewandowski et al. (eds), Terrorism and Torture: An Interdisciplinary Perspective, Cambridge University Press (2009).

Subscription-based access

Christine Gray, “President Obama’s 2010 United States National Security Strategy and International Law on the Use of Force,” Chinese Journal of International Law, Vol. 10, No. 1. (2011). 

+ نوشته شده در  جمعه هجدهم شهریور 1390ساعت 22:58  توسط پارس  | 

ضمن تشکر از کلیه کسانی که در نظر سنجی وضعیت اطلاع رسانی تحولات بین المللی توسط سایت موسسه مشارکت نموده بودند به اطلاع می رساند که در مجموع 60 نفر نظر خود را در این خصوص به ثبت رسانیده بودند. نتایج این نظرسنجی ذیلا به اطلاع خوانندگان و مخاطبان محترم سایت رسانیده می شود:


- 4 نظر منفی

- 0 نظر متوسط

- 7 نظر خوب

- 39 نظر عالی


با عنایت به اینکه برای رسیدن به وضعیت مطلوب راه زیادی در پیش رو می باشد از خوانندگان تقاضا می شود که هرگونه نظر یا دیدگاه خود راجع به چگونگی بهبود وضعیت اطلاع رسانی از طریق این وبلاگ را به ایمیل موسسه به آدرس pars.tehran.ili@gmail.com  ارسال دارند. ضمنا در نظر است که ماهانه در  خصوص یکی از تحولات بین المللی از خوانندگان نظر سنجی شود. امید است که کلیه خوانندگان در این نظرسنجی ها مشارکت داشته باشند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم شهریور 1390ساعت 22:10  توسط پارس  | 

آکادمی حقوق بین المللی لاهه، اطلاعیه دوره تابستانی سال 2012 خود را منتشر نمود. دوره مزبور از 9 تا 27 جولای سال 2012 برگزار خواهد گردید. برای مشاهده اطلاعات مربوط به ثبت نام در خصوص موضوعات و هزینه های دوره مذکور به اینجا و اینجا مراجعه کنید.

+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم شهریور 1390ساعت 0:54  توسط پارس  | 

طی چند روز اخیر، امکانات اظهارنظر پیرامون عملکرد وبلاگ در حاشیه صفحه قرار داده شده است. لطفاً برای ارتقاء عملکرد و بهره مندی از نظرات خود، در این خصوص مؤسسه را راهنمایی کنید تا در آینده با توجه به میزان رضایت مخاطبان خود بتواند در عرصه اطلاع رسانی جامعه ایرانی حقوق بین الملل گام ها مؤثرتری برداشته و دیدگاه مخاطبان را در این زمینه راهگشای مسیر پیش رو قرار دهد. 

+ نوشته شده در  پنجشنبه سوم شهریور 1390ساعت 1:12  توسط پارس  | 

به نقل از وبلاگ اطلاعات حقوق بین الملل، فصلنامه مطالعات بین المللی (ISJ) و کمیته بين المللي صليب سرخ (ICRC) با همكاري دبيرخانه كميته ملي حقوق بشر دوستانه شمار محدودی از  علاقه مندان به حوزه هاي حقوق و روابط بین الملل را برای دوره آموزشی – پژوهشی شبیه سازی گزینش می کنند. این کارگروه 17 شهريور 1390 برگزار می شود.

مزایا و بهره مندی

تمرکز این کار گروه فعالیتهای پژوهشي، کلاسهای تئوریک و برنامه های عملی در زمینه روش آموزشي شبيه سازي و حقوق بین المللی بشردوستانه است. به شرکت کنندگانی که در برنامه حضور فعال داشته باشند گواهی شرکت در دوره از سوی فصلنامه مطالعات بین المللی ISJ ، کمیته بین المللی صلیب سرخ ICRC  و دبيرخانه كميته ملي حقوق بشر دوستانه اعطا می شود. مقالات برتر که با استاندارد علمی – پژوهشی در موضوع برنامه تالیف شوند در ISJ به چاپ می رسد.

شرایط ثبت نام و پذیرش

    معرفی نامه از دانشگاه برای استادان و مدرسين دانشگاه و از دستگاه اجرایی مربوطه برای دیپلماتها، مدیران و کارشناسان ارشد دولتی و غیرحکومتی. دانشجويان دكتري و كارشناسي ارشد و کارشناسی (به صورت استثناء و با بررسي رزومه علمي)؛    توصیه نامه از یکی از اساتید عضو هیات تحریریه یا مشاوران علمی فصلنامه مطالعات بین المللی ISJ و يا يكي ار اساتيد شناخته شده كشور؛  آشنايي به انگلیسی یا فرانسه؛  نامه درخواست به همراه 1 قطعه عکس ، نشانی و شماره تماس؛ پرداخت هزینه هاي انجام شده از سوي فصلنامه شامل برنامه ريزي، طراحي، اهداي کتاب، فصلنامه و .... به مبلغ 500.000 ریال به حساب سیبا بانک ملی 0105434324008   به نام فصلنامه مطالعات بین المللی  علاقه مندان همه مدارک را تا ده شهريور به همين ايميل ارسال كنند. به منظور تسهيل فرآيند برنامه ريزي، اولويت پذيرش براي كساني است كه زودتر ثبت نام مي نمايند. تلفن مستقيم براي پاسخگويي: 09125911787

 

International Studies Journal (ISJ)

www.isj.ir

Email: Info@isj.ir

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم مرداد 1390ساعت 15:12  توسط پارس  | 

دانشگاه هاروارد با همراهی آژانس همکاری توسعه بین المللی در هارنوساند سوئد دو دوره آموزشی را در خصوص امور بشردوستانه در ماه اکتبر برگزار می کند. برای اطلاع از شرایط و نحوه ثبت نام به اینجا و اینجا مراجعه کنید.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم مرداد 1390ساعت 1:9  توسط پارس  | 

«انجمن بین المللی حرفه ای ها در امور مساعدت و حمایت بشردوستانه»، در راستای آموزش حرفه ای پیشرفته در خصوص حقوق و رویه بشردوستانه و در قالب دو بخش اصلی و موضوعی، اقدام به برگزاری مجموعه ای از کارگاه های آموزشی در نقاط مختلف دنیا کرده است. برای مشاهده این کارگاه ها به اینجا (بلژیک، 19 تا 23 سپتامبر)، اینجا (نایروبی، 24 تا 28 اکتبر) و اینجا (ژنو، 5 تا 9 دسامبر) مراجعه کنید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم مرداد 1390ساعت 2:22  توسط پارس  | 

«مرکز حقوق و سیاست بشردوستانه» وابسته به دانشگاه هاروارد، برنامه زنده ای را در قالب یک همایش تحت عنوان «زمینه در حال پیشرفت چارچوب حمایتی در خصوص وضعیت هایی که به آستانه مخاصمه مسلحانه نرسیده اند»، ساعت 18 (به وقت ایران) پنج شنبه 28 جولای برگزار می کند. برای اطلاع از شرایط استفاده از این همایش به اینجا نگاه کنید.

+ نوشته شده در  جمعه سی و یکم تیر 1390ساعت 1:51  توسط پارس  | 

دوره های درسی و کتاب های منتشره از سوی آکادمی لاهه در خصوص حقوق بین الملل از جمله منابع دسته اول و مهم حقوق بین الملل به شمار می آیند. تارنمای معتبر HeinOnline، اخیراً با رایزنی انجام شده با انتشارات معتبر حقوقی، اقدام به قرار دادن آثار معتبری چون مکتوبات و دوره های درسی آکادمی لاهه و مجموعه آثار مرتبط با تاریخ حقوق بین الملل کرده است. برای مشاهده اطلاعیه مزبور به این تارنما مراجعه کنید.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم تیر 1390ساعت 11:53  توسط پارس  | 

به نام خداوند جان و خرد 

جلسه دفاع جهت دریافت مدرک دکتری حقوق بین الملل

موضوع:

تحولات شناسايي دولت ها در

حقوق بين الملل معاصر


استاد راهنما :

دکتر سید باقر میرعباسی


اساتید مشاور:

دکتر جمشید ممتاز

دکتر عباسعلی کدخداییدانشجو:

امين اله زارع فر


مكان:دانشگاه تهران-دانشكده حقوق-طبقه سوم ساختمان جديد دانشكده – اتاق گروه حقوق عمومي


زمان:سه شنبه 14-4-1390/ساعت 17 عصر

+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم تیر 1390ساعت 13:20  توسط پارس  | 

مرکز «برنامه خط مشی بشردوستانه و تحقیق منازعات» در دانشگاه هاروارد امریکا، همایشی را به صورت آنلاین ترتیب داده است که به بررسی اقدامات انجام شده پیرامون حمله نیروهای ویژه آمریکایی در قتل بن لادن مربوط می شود. تمرکز این مباحث عمدتاً بر روی وضعیت هایی است که طی آن با استفاده از نیروی نظامی و خارج از صحنه نبرد، تصمیم به قتل هدفمند افراد گرفته می شود. این مرکز زیر نظر خانم ناز مدیرزاده اداره می شود که در این برنامه تنی چند از محققان دانشگاه های دیگر امریکا به وی در این خصوص یاری می رسانند. برای مشاهده این برنامه ها به اینجا نگاه کنید. همچنین، برای مشاهده برنامه حقوق بشر و مخاصمات مسلحانه به اینجا مراجعه کنید. برای موضوع قتل بن لادن، نوشتارهای ذیل از سوی مرکز پیشنهاد شده است:

Ashley Deeks, "Pakistan's Sovereignty and the Killing of Osama Bin Laden," ASIL Insights, Vol. 15, Issue 11, May 5, 2011. 
 
Kevin Jon Heller, "Quick Thoughts on UBL's Killings - and a Response to Lewis," Opinio Juris Blog, May 4, 2011. 
 
Raffi Khatchadourian, "Bin Laden: The Rules of Engagement," The New Yorker Blog, May 4, 2011. 

Harold Hongju Koh, "The Lawfulness of the U.S. Operation Against Osama Bin Laden," Opinio Juris Blog, May 19, 2011. 
 
Marty Lederman, "The U.S. Perspective on the Legal Basis for the bin Laden Operation," Opinio Juris Blog, May 24, 2011. 
 
Michael W. Lewis, "The Boundaries of the Battlefield," EJIL: Talk! Blog, May 25, 2011. 
 
Marko Milanovic, "Was the Killing of Osama bin Laden Lawful?," EJIL: Talk! Blog, May 2, 2011. 
 
Marko Milanovic, "When to Kill and When to Capture?," EJIL: Talk! Blog, May 6, 2011. 
 
Mary Ellen O'Connell, "The bin Laden aftermath: Abbottabad and international law," Foreign Policy Blog, May 4, 2011. 
 
Mary Ellen O'Connell, "The death of bin Laden as a turning point," Opinio Juris Blog, May 3, 2011. 
 
John Rollins, "Osama bin Laden's Death: Implications and Considerations," Congressional Research Service Reports, May 5, 2011. 
 
Arabella Thorp, "Killing Osama bin Laden: has justice been done?," Standard Note No. SN/IA/5967, International Affairs and Defence Section, Library of the House of Commons, May 16, 2011. 

+ نوشته شده در  جمعه سوم تیر 1390ساعت 18:10  توسط پارس  | 

به نقل از تارنمای مؤسسه مطالعات و پژوهشهاي حقوقي شهر دانش، سومين دوره مسابقات ملي شبيه سازي جلسات محاكمه ديوان بين المللي كيفري در تابستان 1390 در دو مرحله فارسي و انگليسي در تهران با همكاري مؤسسه مطالعات و پژوهشهاي حقوقي شهر دانش، كميته بين‌المللي صليب سرخ و جمعيت هلال احمر برگزار مي‌شود و تيم برنده براي شركت در مسابقات منطقه اي در نپال (مهرماه 1390) و مسابقات جهاني Jean-Pictet در اروپا (فروردين 1391) اعزام خواهد شد. مهلت ثبت نام این مسابقه تا 27 خرداد ماه می باشد.

جهت كسب اطلاعات بيشتر به لينك ذيل مراجعه فرماييد:

سومين دوره مسابقات ملي شبيه سازي جلسات محاكمه ديوان بين المللي كيفري يادواره هانري دونان

+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم خرداد 1390ساعت 23:5  توسط پارس  | 

بعد از اینکه چینی ها در عرصه اقتصاد و تجارت بین الملل در جهان جایگاه بالایی را به دست آوردند درصدند که در ترویج حقوق بین الملل نیز مشارکت داشته باشند بدین منظور نیز برخی از موسسات حقوقی بین المللی را تاسیس کرده اند. از جمله این مراکز به آکادمی حقوق بین الملل شیامن می توان اشاره داشت.

آکادمی حقوق بین الملل شیامن (آکادمی شیامن) در جزیره شیامن و در جنوب شرقی چین واقع گردیده است. این آکادمی پس از اولین دیدار هیئت مدیره آن در کاخ صلح لاهه در جولای ۲۰۰۵ تاسیس گردید. هدف این موسسه ارائه دروس حقوق بین الملل در بالاترین رده به کسانی است که با حقوق بین الملل و توسعه آن سر و کار دارند از جمله مدرسین جوان حقوق بین الملل، دیپلماتها، وکلا، مامورین دولتی امور خارجه و مامورین سازمانهای بین المللی. رسالت آکادمی شیامن ارتقای تبادلات علمی میان جوامع حقوقی سراسر جهان، تبادل نظر در زمینه مسائل مهم بین المللی و تلاش در جهت بهبود امکانات برای صلح و همکاری بین المللی می باشد.

دوره تابستانی این آکادمی هر ساله در ماه جولای در پردیس دانشگاه شیامن برگزار می گردد. این برنامه که به زبانهای انگلیسی یا فرانسوی ارائه می گردد، به صورتی تنظیم گردیده است تا هم جنبه عملی داشته و هم از سطح علمی بالای آن حفظ گردد.شرکت کنندگان در این دوره کسانی هستند که با حقوق بین الملل آشنایی قبلی دارند. آکادمی شیامن تاکنون 5 دوره تابستانی را برگزار نموده و اساتید برجسته حقوق بین الملل و قضات دیوان بین المللی دادگستری و متخصصین برجسته این رشته در آنها به ارائه درس پرداخته اند.

 آکادمی شیامن برنامه دوره تابستانی 2011 را که از چهارم تا بیست و دوم جولای 2011 برگزار می گردد، اعلام نموده و در تارنمای خود قرار داده است. جهت آگاهی از جزئیات دوره، اساتید، هیئت مدیره و سایر اطلاعات می توانید به وب گاه آکادمی مراجعه نمایید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم دی 1389ساعت 10:59  توسط پارس  | 


به نام خدا

 

انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد برگزار می کند:

 

دورۀ آموزشی

تحول در وظایف دبیرکل سازمان ملل متحد

در دهۀ اول قرن بیست و یکم

 

محورهای دوره و اساتید:

نقش دبیرکل در اصلاح ساختار سازمان ملل متحد (دکتر سید قاسم زمانی، دکتر آرامش شهبازی)

نقش دبیرکل در حفظ صلح و امنیت بین المللی (دکتر جمشید ممتاز، دکتر فریده شایگان)  

نقش دبیرکل در مدیریت دولت فروپاشیده (دکتر ستار عزیزی، دکتر حسن سواری)

نقش دبیرکل در حمایت از غیرنظامیان در مخاصمات مسلحانه (دکتر محمدرضا ضیایی بیگدلی، دکتر پوریا عسکری)

نقش دبیرکل در در مقابله با فجایع طبیعی، صنعتی و سیاسی (دکتر حسین شریفی طراز کوهی، دکتر امیر ساعد وکیل)

 

مدت دوره: این دوره آموزشی از 28 بهمن تا 26 اسفند 1389، روزهای پنجشنبه از ساعت 8 تا 12 برگزار خواهد شد.

شرایط شرکت کنندگان در دوره: فارغ التحصیلان و دانشجویان دوره های کارشناسی ارشد و دکتری رشته های مرتبط ( حقوق بین الملل، حقوق عمومی، روابط بین الملل، علوم سیاسی و ...).

آغاز ثبت نام: 15 دی 1389 تا تکمیل ظرفیت.

تعداد شرکت کنندگان دوره محدود خواهد بود، لذا فهرست نهایی اسامی شرکت کنندگان برحسب تاریخ ثبت نام مشخص خواهد شد. محل برگزاری دوره متعاقباً به اطلاع شرکت کنندگان در دوره خواهد رسید. 

مدارک لازم برای ثبت نام:

1-درخواست ثبت نام، حاوی نشانی، شماره تلفن و نشانی پست الکترونیکی

2-فتوکپی صفحه اول شناسنامه و کارت ملی

3-فتوکپی آخرین مدرک تحصیلی یا کارت دانشجویی

4-یک قطعه عکس ۳ در ۴ 

5-فیش بانکی واریز مبلغ 1000000 ریال به حساب شماره 62727578  بانک تجارت، شعبۀ فلسطین انقلاب، کد 185، به نام انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد

 داوطلبان شرکت در دوره باید جهت ثبت نام، مدارک خود را در روزهای زوج به دفتر انجمن واقع در: تهران، خیابان انقلاب، دانشگاه تهران، دانشکده حقوق و علوم سیاسی، ساختمان جدید، طبقه دوم،  اتاق 254 ، تسلیم یا ارسال نمایند.  شماره تماس انجمن: 61112302 .

+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم دی 1389ساعت 12:20  توسط پارس  | 

یکی از منابع مهم برای پژوهشگران حقوق بین الملل، رویه داوری بین المللی است. برای دسترسی به گزارش های مربوط به آراء داوری بین المللی می توانید به سایت کمیسیون حقوق بین الملل مراجعه نمایید که نهاد مزبور نیز در کارهای خود همواره به آورده های داوری بین المللی استناد کرده است.

 

 

 

برای دسترسی به این مجموعه 28 جلدی می توانید بر اساس مجلد یا کشور مورد نظرتان جستجوی خود را آغاز کنید. برای مثال یکی از آراء مشهور به خصوص در زمینه مسوولیت بین المللی دولت، رأی Rainbow Warrior در خصوص اختلاف میان نیوزیلند و فرانسه درباره تفسیر یا اجرای موافقتنامه های منعقده میان طرفین در سال 1986 می باشد که در 30 آرویل 1990 از سوی دادگاه داوری منتخب طرفین، به ریاست «خیمنز دو آرشاگا» صادر شده است.

برای دسترسی به سایت مزبور به اینجا مراجعه کنید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم آذر 1389ساعت 13:25  توسط پارس  |